Темата “конфликт с детето” в психотерапията
Конфликт между родителите и дететето е една от най-честите заявки в терапевтичния процес. Темата е желана за разглеждане както от родители, така и от деца. На повърхностно ниво се наблюдават някои основни притеснения в двете гледни точки.
От позицията на родителя:
- Дисциплина и оценки в училище;
- Здраве;
- Хигиена;
- Спорт и хранене;
- Поведенчески черти;
- Приятелска среда;
- Сексуална ориентация;
- Занимания в свободното време;
- Други.
От гледна точка на детето:
- Липса на внимание от страна на родителите;
- Прекалена обсебеност от страна на родителите;
- Недоверие от страна на родителите;
- Срам от социалния статус на семейството;
- Ревност от сиблингите;
- Ограничения и условия – вечерен час, домашни задължения и т.н.;
- Други.
Какво стои зад темите за конфликт между родителите и детето?
В хода на дългосрочната работа с психолог или психотерапевт става ясно, че причините за тези конфликти са доста по-дълбоки. На първо място наблюдаваме прекомерно неразбиране и отхвърляне на съвремието, в което са живели и отраснали родителите и това, в което се развиват децата. За всяка страна е изключително трудно да се адаптира и приеме характерните за другото поколение модели. Най-често родителите възприемат бунта на младите като неуважение към тях самите и семейните ценности. Деца и тийнейджъри, от своя страна, страдат от недоверието и скептицизма на своите родители. Налице са безкрайните спорове за “кое е по-правилно?”.
За родителите е необяснимо защо детето им учи на таблет, носи различни обувки или се храни с нечувани продукти. За детето изглежда странно и неприемливо, че възрастните си стоят вкъщи, четат книги и гладят дрехите си. Нефункционално е едната страна да налага на другата своя модел. Много родители променят естествения ход на развитие на детето си като налагат остарели методи за възпитание и дори налагат свои неосъществени мечти. Децата най-често си мечтаят как да напуснат родния дом, за да правят на воля нещата, които харесват, без конфликт. Съжителството и комуникацията между различните поколения се оказва тежко за всички. Ключът е в приемането на изборите на другия, а разбирането им не е задължително.
Мястото в семейната система
От гледна точка на семейните констелации, също има по-дълбока причина за този конфликт между родителите и детето. Обикновено се касае за размяна на ролите в семейната система. Родителите овластяват децата си да задават правилата във взаимоотношенията. Това е съблазнително, но се оказва тежък товар за детето и дисбалансира системата. Първоначалната идея “да има мир и любов” не е постигната. Дори напротив, дистимните емоции все повече назряват, а с тях и конфликтите. Това е така, защото никой не заема отреденото му от живота място. Като популярната от интернет пространството снимка, където парче мандарина пасва идеално в глава чесън. “Това, че пасваш идеално някъде не означава, че е твоето място!”.