Във времена на Ковид 19 пандемия проявата на паник атаки е често явление и поражда много въпроси относно протичането му и опасностите свързани с него. Появата на ваксина е добра новина за всички с паник атаки. Хората с тревожни разстройства са особено чувствителни и уязвими при подобна здравна криза. Наши пациенти споделят своите страхове за живота и здравето си с нас, търсейки отговори.
Паник атаката е често немотивиран пристъп на страх, придружен от телесни симптоми. Протичането на Ковид 19 вирусната инфекция споделя някои от тях.
Необходимите мерки са като при всяка въздушно-капково пренасяна инфекция:
Хората с паник атаки са особено внимателни и педантични, когато става въпрос за опазване на здравето. Като правило стриктно следват правилата и препоръките, често дори прекалявайки.
Страдащите от паник атаки хора са чувствителни на тема Ковид 19. Те не само обсъждат задълбочено всяка информация, свързана с инфекцията, но и наблюдават внимателно поведението на другите хора, както и собственото си. Често ги измъчват въпроси дали със свое действие или бездействие не са допуснали зараза. За това се вглеждат в тялото си за появата на възможни симптоми.
И двете състояния могат да започнат с:
Възможните прилики само започват с тези прояви.
Основно притеснение за страдащите от паник атаки е да не заразят свои близки хора. Те се чувстват отговорни за живота и здравето на тези около тях и мисълта да им причинят нещо опасно е непосилна и измъчваща. Не биха могли да понесат да станат причина някой важен човек да се влоши или да загуби живота си заради тях. Преживяването за вина би било всепоглъщащо. Важно е при първи симптоми на Ковид 19 и независимо от страховете си да останат сами, да намерят смелостта в себе си и да се отделят от застрашените и рискови свои роднини.
Водещи симптоми при Ковид 19 са:
Появата им в комбинация е много вероятен признак за наличие на инфекция. Специалистите препоръчват още при поява на първите признаци на заболяване да се потърси консултация с доверен лекар. Самолечението при този вирус е опасно. Специалистът, който е избран трябва да препоръча лечение и ежедневно да проследява здравословното състояние на болния. При високо тревожните хора опасенията относно развитието на болестта са сериозни.
Проследяването от лекар и неговата препоръка са водещи при избора на болница и организирането на постъпването в нея. Когато пациентът има сериозен задух и не му достига въздух, хоспитализацията е първи избор. Тези болни не могат да легнат в леглото, искат да отворят прозореца и да седнат до него, защото чувстват, че се задушават. Техните устни и нокти започват да губят розовия си цвят, посивяват и посиняват. Това е сериозна индикация за спадане на сатурацията на кислород и предполага болнично лечение. Дишането при тези пациенти е затруднено и учестено и става с видимо усилие от тяхна страна. Развитието на пневмония винаги налага щателна преценка за хоспитализация, защото се явява едно от най-тежките състояния на дихателната система и изисква внимателно проследяване. Вирусните пневмонии могат бързо да прогресират и рязко да се влошат.
Пациентите с Ковид 19 и паник атаки са често млади пациенти във възрастта 18-50 години. За тях при започнато навреме лечение и адекватно проследяване рискът от неблагоприятно развитие и настъпване на смърт е относително нисък.
Пълното оздравяване от Ковид 19 отнема между 2 и 4 месеца. Възможните усложнения през този период – васкулит, последваща инфекция поради намален имунитет, дисбактериоза, вседствие от приема на антибиотици. Това налага спазването на правилен хигиенно-диетичен режим. Той е много важен за правилната детоксикация и възстановяване на тялото и включва:
ARHIENG e частна компания за психотерапевтични услуги. Разбираме колко е важно да бъдем до клиента, когато е в криза и се нуждае от нас.