Какво е хипохондрия?
Хипохондрия (хипохондрично разстройство) е вид тревожно разстройство, което се характеризира с ирационални притеснения за здравето и живота, въпреки отсъствието на обективни медицински причини за това. Обикновено хипохондрията се комбинира с други психични разстройства като:
- Паническо разстройство;
- Обсесивно-компулсивно разстройство;
- Депресивно разстройство;
- Посттравматично стресово разстройство;
- Психосоматични симптоми;
- Хранително разстройство;
Динамика при хипохондрия
За разлика от паник атаките, хипохондрията не е внезапна и периодична, а е по-скоро постоянна тревожност около здравето. Симптоматично нещата протичат сходно като при останалите тревожни разстройства:
- Затруднено дишане;
- Сърцебиене;
- Главоболие;
- Прилив на топли и студени вълни;
- Световъртеж;
- И други.
Страдащите от хипондрия са изцяло фиксирани върху физическото си здраве и тялото си. Те са буквално погълнати всяка минута от наблюдения върху особеностите на своето тяло и неговите функции. Това, разбира се, води до откриването на редица нередности, които биват преувеличавани и дообогатявани вследствие на хипохондричното разстройство. Следват редица медицински изследвания, консултации с лекари във всички сфери на медицината, алтернативни лечения. Омагьосаният кръг на търсене на заболяване продължава, тъй като пациентите с хипохондрия не вярват, че са здрави, въпреки всичките медицински потвърждения за това. Обикновено те сами се диагностицират, четейки в интернет подробно и многократно за своите симптоми.
По-рядко срещан симптом на хипондрията е обратното поведение. Тогава пациентите отново са убедени, че са болни от сериозна или животозастрашаваща болест. Избягват обаче по всякакъв начин медицинските изследвания и интервенции от страх да не се потвърди диагнозата.
И в двата случая мисълта на потърпевшите от хипохондрия е изцяло заета от самите тях и здравословното им състояние. Това изключително много влошава техните междуличностни взаимоотношения, семеен, личен и професионален живот. Натрапливите мисли на симптома са съпътствани с тежки тревожни и депресивни състояния. Пациентите наричат живота с хипохондрия “Ад”!
Психологически аспекти на хипохондрия
Има определени признаци, които са характерни за хората с хипохондрия:
- Перфекционизъм;
- Ниска самооценка;
- Високи нива на тревожност и стрес;
- Претърпени тежки заболявания;
- Смърт или болест на близки;
- Свръхценни идеи за здравето и здравословния начин на живот.
Някои психоаналитични хипотези сочат, че вероятно симптомите на хипохондрия са свързани с желание от страна пациентите за самонаказание. Несъзнавано те вярват, че наистина заслужават да са тежко болни. Всяко потвърждение, че са здрави, по-скоро ги разстройва, отколкото успокоява.
Дългосрочната работа с психолог или психотерапевт помага на пациентите с хипохондрия да видят какво стои зад симптома и да работят с реалната причина за този симптом.