Инсомния – причини и решения
Безсъние или инсомния се нарича състояние, което е свързано с някакъв вид нарушение в съня. Основните форми на тези нарушения биват:
- Трудност при заспиване;
- Накъсан и непълноценен сън;
- Краткотраен сън.
Според последните статистики над 30% от населението в световен мащаб страда от безсъние. По-големият процент принадлежи на жени и възрастни хора, но се наблюдава тенденция все повече млади хора да отключват този симптом. Около 10% от състоянията на инсомния хронифицират.
В новата ревизия на Международната Класификация на Болестите вече се помещават в самостоятелен раздел Разстройствата на съня.
Какви са причините за безсъние?
Причините за безсъние са с разнороден характер. Най-често това са:
- Медицински причини – органични заболявания, тумори, проблеми с вегетативната нервна система, стомашно-чревната система, или друг вид заболявания и травми, които причиняват дискомфорт при съня;
- Прием на медикаменти, злоупотреба с психоактивни вещества и кофеин;
- Неблаготворни условия за сън.
Ако не откривате проблема в гореописаните, то значи се касае за психологически причини, сред които: тревожни разстройства, депресивни състояния, прекомерен стрес, актуално травматично събитие и др.
В такъв случай е добре да се обърнете към професионалната помощ на психотерапевт
Инсомнията е последица на нещо, което ви тревожи генерално в живота. Най-често това са:
- Затруднения или претовареност на работното място;
- Неразбирателство с партньор, деца, близки, роднини;
- Финансови притеснения;
- Здравословни, битови, социални проблеми.
Тъй като обикновено хората са дейни през деня и нямат пространство за мислене по тези въпроси, нощем тревожните теми ескалират. Човек, колкото и да е преуморен, трудно ги контролира и те взимат превес над съня. Когато качеството на живот се подобри и тревогите се редуцират, трудностите със съня също постепенно отпадат.
Тази публикация е създадена по идея на наш анонимен читател. Хората от екипа на Архиендж благодарим на всички, които споделят тревогите си с нас.
Ако искате да споделите какво Ви тревожи, пишете ни тук. Ако искате да разберете повече за инициативата ни „Какво Ви тревожи“, можете да прочетете тук.