logo
Здравословно хранене

Храни, които замърсяват тялото (3-та част)

В продължение от Храни, които замърсяват тялото (2-ра част)

Животински продукти – мляко и млечни продукти

От всички видове животински продукти, млечните са най-разпространени. Те са по-предпочитани и по-консумирани от месото и рибата.

За разлика от месото, за млякото не е необходимо да убиваме животни. Месото съдържа стресови хормони, които се образуват в тялото на животното, когато го убиват. Млечните продукти не съдържат подобни хормони.

Реакция антиген-антитяло при млякото

Белтъците в млякото са много подобни на тези в тялото на човека. Когато човек яде много млечни продукти, част от тези белтъци не се разграждат и попадат цели в организма. Тялото започва да се бори с тях като произвежда антитела. Въпросните белтъци обаче много приличат на тези, които се намират в собствените тъкани. Поради това е твърде възможно антителата в даден момент да започнат да атакуват собствените тъкани. Такъв процес води до развитието на някои автоимунни проблеми.

Опиати в млякото

Малко известен факт е, че в млякото се съдържат опиати. Те се произвеждат, за да може сукалчето да се храни и да е спокойно. Съответно същите тези опиати, които се съдържат в млякото, действат успокояващо и за човека. Неслучайно млечните продукти се определят като една от т.нар. „комфортни храни”. В млякото концентрацията на тези опиати е много ниска. За да може човек да получи зависимост от продукта, е необходима консумация в огромни количества. Продуктите с най-висока концентрация са сирената. Именно към тях хората получават най-голяма зависимост.

Замърсяване на тялото от млечни продукти

Млечните продукти образуват слуз при попадане в човешкото тяло. Тя е по-течна от тази при месото, но също е водонеразтворима, тъй като се образува от мазнини. Създава се повече като количество, отколкото при месото, и запушва организма.

Калций

Има мнения, че за да получим калций трябва да консумираме млечни продукти. Това е така, но поради образуването на токсини по време на храносмилане на млечни продукти, ние получаваме повишаване на киселинността в организма. За да неутрализира тази киселинност, тялото използва налични алкални елементи, например калций, магнезий и др. В млякото има калций, но той не е достатъчен и на тялото му се налага да черпи допълнително от коса, кожа и т.н. Неслучайно в страните с най-силно развита млечна промишленост има най-много заболявания, свързани с костите.

В момента повечето от млечните продукти в супермаркетите съдържат толкова много химически вещества, че драстично се различават от състава на натуралното мляко. Показателен е нереално дългият срок на годност. Ако все пак консумирате мляко и млечни продукти, потърсете такива с гарантиран домашен произход.