
Препоръки на Световната здравна организация
СЗО препоръчва децата да се сложат на гърда до 1 час след раждането, да се хранят само с кърма при поискване до навършване на 6 месеца, а след захранването им с твърди храни, до 1 или 2 годинки да продължат да получават кърма.
Една майка, коята спазва тези препоръки, прави на детето си неоценим подарък! И все пак, идва моментът, в който тя вече е решила да спре с кърменето. А детето е пристрастено!
Какво е пристрастяване към кърменето?
Сукането е колкото жизнено важно, толкова и приятно. Природата предлага на бебето удоволствие, за да го награди за огромните усилия, които то полага, за да стимулира създаването на млякото. Кърменето е удоволствено преживяване за бебето по много начини!
По време на сукане:
- бебето засища глада си;
- засища жаждата си;
- сладко-мазните вкус и миризма на млякото и познатата миризма на майката са приятни;
- бебето се затопля от допира с майката, усилията, които полага, за да смуче, и от топлината на самото мляко;
- допирът на зърното в устата на бебето, както и допирът на тялото му до майчиното тяло, също са приятни и успокояващи.
Комбинацията от всички тези приятни и успокояващи стимули е трудно да бъде заместена. Дори най-изнервеното бебе обикновено лесно се успокоява и лесно заспива, когато суче. Бебетата, кърмени при поискване, свикват да сучат често и при различни поводи. Не само при глад или жажда, а и просто за удоволствие и успокоение. Това може да продължава с часове, по всяко време на денонощието. Понякога майката казва, че детето я използва “като биберон”. Всъщност биберонът е създаден, за да бъде предлаган в такива случаи вместо майка. Отбиването може да се превърне в голямо изпитание както за пристрастеното бебе, така и за всички в семейството.
Как да се справим?
Основното правило, за да намалим страданието на бебето (и на всички замесени), е да се отнемат минимален брой удоволствени стимули едновременно. Така то има по-малко промени, към които да се приспособява. От изброените по-горе удоволствени стимули при отбиването със сигурност отпадат вкусът, миризмата на кърмата и удоволствието в устната кухина, свързано със сукането. Всички останали можем да се стремим да останат:
- детето да не е гладно и жадно, да не му е горещо или студено;
- майка му да е с него, то да може да усеща тялото ѝ, ръцете ѝ, миризмата, да чува гласа ѝ, да се радва на усмивката ѝ и на нещата, на които го учи.
След отбиването детете трябва да изнамери източници на успокоение и удоволствие, с които да замести изгубените. Понякога то се справя бързо със задачата, но понякога не. Това до голяма степен зависи от предварителната подготовка от страна на родителите.
Ето какво включва тя:
- Бебето да е захранено и да може да приема всички важни храни под друга форма. Вкусът и миризмата на кърмата биват заместени от нови любими храни.
- Предлагаме течности под някаква форма, които да осигурят липсващото количество вода от кърмата. Могат да са вода, кисело мляко, разреден плодов сок, супа и други. Това е лесно!
- Изграждаме ритуали за общуване с детето, планираме образователни дейности. На трета точка ще обърнем повече внимание:
Кърменето е общуване!
За да няма травмираща липса, то трябва да бъде заместено с други форми на общуване. Когато детето спре да суче, неговият естествен интерес да учи езика се засилва. Удоволствието в устната кухина от сукането се замества с удоволствието от говора! За да се случи това, е необходимо да играем редовно с него прости игри, да му говорим за всичко, дори да ни се струва, че е трудно да го разбере, да насърчаваме опитите му да ни каже нещо. Не само майката, и другите членове на семейството е добре да отделят време да общуват с него, да получава внимание и от тях, да се чувства част от семейната общност. Отбиването е значимо събитие в живота на цялото семейство. То не е просто отнемане на кърмата или прекратяване на един навик за успокояване. Отбиването бележи качествено нов етап в развитието и социализацията на детето. Щом не суче, то вече не е бебе и не трябва да бъде наричано така.
Когато настъпи моментът, е важно да обясним на детето какво предстои, да му кажем истината, весело и твърдо, и да сме спокойни и категорични в отказа ни да суче.
И още планиране
Отбиването е добре да се съобрази с житейската ситуация. Например е добре да се направи, преди детето да тръгне на ясли. Добре е времето навън да позволява дълги разходки, събиране с други деца, да осигурим максимално разнообразие на детето. Особено в първите дни, постоянно да отвличаме вниманието му с интересни дейности.
Детето изпитва удоволствие и се успокоява, след като добре е поиграло, забавлявало се е, научило е нови неща и се е изморило. Ако му предложим песничка, прегръдка в спокойна обстановка, то се научава да заспива с благодарност и скоро не търси да суче.
И така.
Отбиването не е просто промяна в диетата. То е важен етап от психичното и социално развитие на човека. Забранява му се едно телесно удоволствие, за да започне да се отваря към света и да развива общуването с думи.
В ранното детство важните етапи идват един след друг. Предварителната подготовка предпоставя гладкото им протичане.
В Архиендж предлагаме консултиране за бъдещи и настоящи родители, които искат да направят максималното за децата си, на всеки етап от развитието им.