Прегорексия – анорексия при бременни
Прегорексия не фигурира като отделна диагноза в класификаторите на болести. Терминът се използва в съвременната психология, за да обозначи хранително разстройство, идентично с анорексия, което засяга бременни жени.
Прегорексия е симптом на контролиране на теглото чрез нискокалориен прием на храна или употреба на диуретици и прекомерно спортуване. Това се случва по време на бременност. Засяга голям брой бременни жени – около 20% от бремените жени страдат от прегорексия.
Кризата на бременността
Прегорексията протича със същата динамика като анорексия. Почти без изключение бременните с този симптом са имали опит с хранителни разстройства до момента на бременността. За жените предразположени към прегорексия забременяването е криза, също както тийнейджърството например, когато е предишния особено рисков период. Това са т.нар. “майки-деца”. Терминът не се обуславя от възрастта на жената, а от нагласата й към майчинството, трудността да поеме отговорност и страданието по “неизживявания” си живот и детство. Бременността напомня за порастване!
Разбира се, има и редица други фактори, които участват в отключването на прегорексия:
- Генетична предразположеност към хранителни разстройства;
Модел от рожденото семейство, в който майчинството изглежда като жертване; - Преживени травматични събития;
- Влошени или прекалено тесни взаимоотношения с майчината фигура;
Някои личностови характеристики като перфекционизъм, свръхконтрол, изолираност, тревожност, ниска самооценка; - Наличие на друг вид психично разстройство;
- Влошени взаимоотношения с партньора;
- Натиск от партньора/обществото жената да запази фигурата си по време на бременността;
- Мода – следване на публични личности, които поддържат съвършено тяло през бременността;
- Други.
За да бъде заключено, че се касае за прегорексия е необходимо да се изключи органична причина за загуба или ненаддаване на тегло.
Последствията от прегорексия
Всяко хранително разстройство носи негативни последствия върху всички системи в човешкия организъм. В много от случаите се стига до смърт. При прегорексия рискът за здравето и живота е валиден както за майката, така и за детето. Дори бременността да премине успешно, има вариант в дългосрочен план детето да отключи сериозно заболяване. Голяма е вероятността да наследи модела за хранително разстройство.
Прегорексията носи и много психични и емоционални последствия. Жените се чувстват изключително потиснати и виновни. В повечето случаи развиват друго психично разстройство като депресия, паническо разстройство или зависимост. Изолират се социално. Често прекъсват работа и останалите си занимания още от самото начало на бременността, за да се отдадат на контрола над теглото. Психичните последствия също се отразяват негативно за развитието на плода.
Превенция и решения
Ако бъдещата майка открива за себе си някои от гореописаните критерии за прегорексия, най-добрият вариант е да потърси специалист превантивно. Това означава още преди диагнозата да се реализира. Работата с психолог или психотерапевт ще помогне на бременната да приеме своето състояние като нормален житейски път. Да разтоварва напрежението си и да говори за притесненията и страховете си. Да изгради един адекватен и здравословен хранителен и спортен режим. Да добие увереност по отношение на майчинството. И най-вече да се почувства подкрепена.
Ако прегорексията е вече налице, работата със специалист е задължителна и много по-интензивна. Близките на бременната също е необходимо да поемат отговорност и да й съдействат и подкрепят в навременното й лечение.