Паник атаки и корона вирус
Паник атаките закономерно нарастват с разпространението на корона вирусната епидемия. Високо тревожните хора следят новините и статистиките за заболяването постоянно като сверяват различните данни. Тяхното внимание е фокусирано върху това къде и как биха могли да се заразят с опасния корона вирус. Те обръщат внимание на неща, които са неразбираеми за обикновените хора без паник атаки:
- Къде сядат;
- Какво пипат;
- Дали са на достатъчно разстояние от хората около тях;
- Гледат внимателно кой в какво здравословно състояние е;
- Опитват да предугадят всички рискови точки, свързани с публични места;
- Странят от колеги и съседи;
- Притесняват се особено много за здравето на близките си.
Техните опасения да не заболеят и особено да не заразят близък и важен за тях човек не им дава покой. Въобще не ги вълнува статистиката и обясненията на специалистите, че няма място за паника. Защото я живеят всеки ден. Техният мозък селектира и допуска само информацията за опасностите и се концентрира да развива апокалиптични сценарии. Неговата специализация е да се опита да предпази болния и близките му от всяка възможна, дори и слабо вероятна опасност. За страдащите от паник атаки в условия на повишен риск от корона вирус и възможно заболяване и смърт се приема изключително сериозно. В случая става дума за епидемия, която се поддава трудно на ограничение. Вирусните частици са микроскопични и могат да се намират по всички повърхности и да са носени от всеки човек.
Спусъци на паник атаката свързани с корона вируса.
Паник атаката, свързана с корона вирус може да се отключи вследствие на дребна небрежност и докосване на потенциално заразен предмет. Мъчително за болните се преживява вероятността да са източник на зараза за по-възрастните си баща и майка или дядо и баба. Тогава вината ще е непоносима, особено ако заболеят тежко или починат. Дори не си позволяват да помислят подобно нещо. Тревожността за бъдеще изпълнено с корона вирус може да ескалира паник атака след паник атака.
Имаме решения за ситуация на епидемия.
Какво предлагаме:
- Никога да не се самолекуваме! Приема на медикаменти не е безопасен;
- Да се опитаме да забавим разпространението на инфекцията като ограничим всички пътувания, излизания, социални интеракции;
- Нека сме наблюдателни и критични относно здравословното си състояние и не преекспонираме симптомите;
- Да се консултираме с лекар, ако здравословното ни състояние се влошава;
- Ясното осъзнаване, че повечето хора с паник атаки са млади и здрави хора, които са се изследвали многократно за всичко възможно и нямат тежки болести. За тях опасността от усложнения и смърт вследствие на корона инфекция е пренебрежимо малко;
- Добър вариант е да се поддържа контакт с доверен лекар или психолог по телефона, който да дава препоръки при нужда;
- При паник атаки е по-добре да се звъни на лекуващия психолог или психотерапевт, а не да се посещава болница или спешно отделение. Там вероятността от инфекция нараства закономерно;
- Да общуваме с възрастни и болни хора само по телефон и интернет;
- Да не се прехвърля паниката от корона вирус върху близки хора като това става основна тема за обсъждане;
- При необходимост да се увеличат срещите с психолога, като се препоръчва да се мине изцяло на дистанционна комуникация.
Епидемията от корона вирус е изпитание за хората с паник атаки. Тя създава напрежение и при останалите групи тревожни разстройства, защото обостря основните им страхове от заболяване и загуба на близки хора и смърт. Това са болни, които имат особена нужда от психологическа подкрепа и помощ в дългосрочен план.